کلمه عبور :
رمز عبور :
زندگی‌نامه علمی

آیة اللّه‏ محمّد محمّدى رى ‏شهرى در آبان ۱۳۲۵ ش در شهر رى درخانواده ‏اى متدیّن دیده به جهان گشود . وى پس از پایان تحصیلات ابتدایى ، درسال ۱۳۳۹ ش ، وارد حوزه علمیه شهر رى (مدرسه برهان) شد و در سال ۱۳۴۰ش ، براى ادامه تحصیل به قم رفت و تا پیروزى انقلاب اسلامى در سال ۱۳۵۷ ـبجز مدّت کوتاهى که به دلایل سیاسى به حوزه ‏هاى علمیه مشهد و نجف مهاجرت کرد ـ به گذراندن مدارج تحصیلى و تدریس در حوزه علمیه قم اشتغال داشت . 

اساتید

وى سطوح عالى حوزه را نزد اساتید بزرگى همچون آیات عظام : حاج میرزا على مشکینى ، حاج شیخ محمد فاضل لنکرانى و حاج سید محمدباقر طباطبایى سلطانى

تلمّذ نمود . همچنین درس خارج اصول را از محضر آیات عظام : مرحوم حاج شیخ محمدعلى اراکى و حاج شیخ حسین وحید خراسانى استفاده کرد و درس خارج فقه را

از محضر آیات عظام : حاج میرزا على مشکینى ، حاج شیخ جواد تبریزى ، مرحوم حاج سید محمدرضا گلپایگانى و مرحوم حاج شیخ مرتضى حائرى ، بهره برد .

 

اجازه «اجتهاد» و «روایت»

وى پس از ده سال حضور در دروس خارجِ فقه و اصول ، به درجه «اجتهاد مطلق»نایل آمد و اجتهاد وى از سوى برخى اساتید برجسته حوزه علمیه قم گواهى گردید که پس از نصب ایشان از سوى امام راحل و مقام معظّم رهبرى به مَناصبى که شرطاحراز آنها «اجتهاد» است ، بارها تأیید گردید . وى همچنین به دریافت اجازه روایت حدیث از برخى علما و محدّثان بزرگ جهان اسلام ، از جمله آیة‏اللّه‏ حاج‏ آقا رضا بهاء الدینى ، توفیق یافت . از دیگر موفقیت‏هاى ایشان ، مى‏توان به توفیق حفظ کلّ قرآن کریم اشاره کرد .

فعالیت‏هاى اجتماعى ـ سیاسى

آیة‏اللّه‏ رى‏شهرى از ابتداى نهضت اسلامى بویژه در جریانات ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ ،با اهداف و دیدگاه‏هاى حضرت امام قدس ‏سره آشنا شد . وى در تاریخ ۲۰/۴/۱۳۴۴ به وسیله ساواک مشهد دستگیر و به زندان محکوم گردید . وى در سال ۱۳۴۵ ضمن تمرّد از شرکت در جلسه دادگاه تجدید نظر ساواک ، به نجف اشرف رفت و در سال ۱۳۴۶ به ایران باز گشت و حدود هجده ماه در حوزه علمیه مشهد به تحصیل پرداخت . وى درهمین مدّت مجددا تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و در دادگاه تجدید نظر ، بار دیگربه زندان محکوم شد .

آیة اللّه‏ رى‏شهرى در سال ۱۳۵۶ به دلیل سخنرانى علیه رژیم شاه در حسینیه اصفهانى‏هاى آبادان از سوى ساواک ، ممنوع المنبر شد . همچنین به دلیل سخنرانى علیه رژیم در نهاوند ، آبادان ، مشهد ، هرمزگان و زابل ، مورد تعقیب ساواک بود و تظاهرات مردم هرمزگان و زابل در جریان قیام سراسرى مردم ایران علیه رژیم ،عمدتا پس از سخنرانى‏هاى ایشان صورت گرفت .

مسئولیت‏ها

آیة‏اللّه‏ رى‏ شهرى پس ‏از پیروزى انقلاب اسلامى همچنان به ‏فعالیت‏هاى اجتماعى ـسیاسى اشتغال داشته است .

مسئولیت‏هاى وى پس از پیروزى انقلاب اسلامى عبارت‏ اند از :

۱ . حاکم شرع دادگاه‏هاى انقلاب اسلامى ،وى پس از پیروزى انقلاب اسلامى در سمت حاکم شرع دادگاههاى انقلاب اسلامى دزفول، بهبهان، گچساران، بروجرد، رشت و گنبد کاووس خدمت کرد.


۲ . رئیس دادگاه انقلاب ارتش ،  با توجه به اهمیت حفظ و اصلاح نیروهاى مسلح پس از پیروزى انقلاب اسلامى و به منظور مقابله با توطئه هاى گروهکهاى ضد انقلاب در این رکن مهم، حجة الاسلام والمسلمین رى شهرى در اواسط سال ۱۳۵۸ به ریاست دادگاه انقلاب ارتش منصوب شد. مهمترین مسایلى که در طول تصدى ایشان مورد بررسى قرار گرفت عبارتند از:

الف : رسیدگى به اتهامات متهمین به توطئه در پایگاههاى هوایى تبریز «توطئه حزب منحله خلق مسلمان» اصفهان و بوشهر.
ب : محاکمه متهمین به شرکت در کودتاى نافرجام نوژه ۱۸/۴/۵۹.
ج : رسیدگى به ماجراى توطئه قطب زاده.
د : رسیدگى به اتهامات سران نظامى حزب توده.

۳ . وزیر اطلاعات ، وى نخستین وزیر اطلاعات در جمهورى اسلامى ایران است که با کسب آراء اکثریت قاطع نمایندگان مجلس شوراى اسلامى در تاریخ ۶/۶/۱۳۶۳ به این سمت منصوب گردید. برجسته ترین اقداماتى که در طول تصدى ایشان صورت گرفت عبارتند از:

الف: تأسیس وزارت اطلاعات
ب : برخورد قاطع با عوامل ترور و بمب گذارى و گروهکهاى ضد انقلاب.
ج : دستگیرى جاسوسان فعال آمریکایى در بخشهاى مختلف.
د : دستگیرى باند منحرف مهدى هاشمى به فرمان امام راحل(ره).

۴ . دادستان کلّ کشور

وى در تاریخ ۳۰/۵/۱۳۶۸ به دادستانى کل کشور منصوب شد و تا اوایل سال ۱۳۷۰ در این سمت خدمت کرد.

۵ . دادستان دادگاه ویژهروحانیت

در تاریخ ۱۳/۱۰/۱۳۶۸ از سوى رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آیت الله خامنه اى به عنوان دادستان ویژه روحانیت منصوب شد،

«جناب عالى را که به حمدالله برخوردار از صلاحیتهاى علمى و عملى و داراى منزلت شایسته اى در نظام جمهورى اسلامى مى باشید به دادستانى این دادگاه منصوب مى کنم».

۶ . دبیر کلّ جمعیت دفاع از ارزش‏هاى انقلاب اسلامى

طى سالهاى اخیر، شمارى از مقامات علمى و سیاسى، ضمن مراجعات مکرّر به آقاى محمّدى رى شهرى، با تشریح شرایط کشور، حضور فعال ایشان را در صحنه سیاسى براى کمک به حل معضلات فرهنگى، اجتماعى، سیاسى و اقتصادى امرى لازم مى خواندند تا اینکه ایشان پس از بررسى و مشورتهاى لازم در پانزدهم خرداد ۱۳۷۴ به همراه جمعى از شخصیتهاى مذهبى و سیاسى، جمعیت دفاع ارزشهاى انقلاب اسلامى را بنیان نهاد.
این جمعیت پس از طى مراحل قانونى رسمیت یافت و هیئت مؤسس آن به اتفاق آراء حجة اسلام والمسلمین محمدى رى شهرى را به سمت دبیر کلى جمعیت انتخاب کردند. جمعیت دفاع از ارزشها در تاریخ ۲۴/۸/۱۳۷۷ ضمن بیانیه اى تعطیلى موقت فعالیتهاى سیاسى خود را اعلام کرد .

۷ . تولیت آستانحضرت عبدالعظیم حسنى علیه‏السلام 

وى در تاریخ ۲۰/۱/۱۳۶۹ به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آیت الله خامنه اى به تولیت آستان مقدّس عبدالعظیم حسنى علیه السّلام منصوب گردید. انتصاب ایشان آغاز تحول اساسى در عمران و توسعه این مجموعه مهم مذهبى بوده است، مطالعه اولیه و طراحى پروژه هاى مورد نظر با هدف ایجاد امکانات مذهبى، فرهنگى و رفاهى براى زائران، ارتقاء سطح فرهنگى منطقه و ارج نهادن به مقام شامخ اهل بیت پیامبر اسلام صلوات الله علیهم اجمعین از سال ۱۳۶۹ آغاز شد و از سال ۱۳۷۱ به صورت اجرایى درآمد. زیربناى تقریبى طرح یکصدوبیست هزار متر مربع است که در زمینى به مساحب سى وهفت هزار متر مربع در حال احداث است.

۸ . نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگانرهبرى

ایشان در انتخابات دومین دوره مجلس خبرگان رهبرى به عنوان داوطلب منفرد شرکت کرد و از سوى مردم استان تهران برگزیده شد، همچنین در سومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبرى داوطلب منفرد بود که این بار کاندیداتورى ایشان از سوى جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز و سایر گروههاى سیاسى مورد حمایت قرار گرفت و بار رأى قاطع مردم بار دیگر به نمایندگى این مجلس انتخاب گزید.

۹ . عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

۱۰ . نماینده ولىّ فقیه وسرپرست حجاج

آقاى رى شهرى در تاریخ ۶/۲/۱۳۷۰ به سمت نماینده مقام معظم رهبرى و سرپرست حجاج منصوب شد، در متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامى آمده است:
«...جناب عالى را که از چهره هاى سرافراز جمهورى اسلامى و داراى مواقف افتخار آمیز در طول سالیان گذشته و همواره کارگزارى امین و شجاع و کارآمد براى انقلاب و پیشواى عظیم راحل آن بوده اید به سمت نماینده خود سرپرست حجاج محترم ایران منصوب مى کنم».

۱۱ . رئیس مؤسسه علمى ـ فرهنگى دار الحدیث

اوّلین و بزرگ‏ترین مجموعه فرهنگى در زمینه حدیث و علوم مربوط به آن . این مؤسسه که ریشه در تحقیقات و تألیفات شخصى ایشان دارد، در تاریخ ۲۲/۸/۱۳۷۴ مصادف با سالروز ولادت فرخنده حضرت فاطمه زهراعلیها السلام با پیام مقام مظعم رهبرى و با حضور اندیشمندان و بزرگان حوزه و دانشگاه رسماً افتتاح شد. در بخشى از پیام معظم له آمده است:
«...اکنون تأسیس مجمع دارالحدیث به همّت جناب حجةالاسلام والمسلمین آقاى رى شهرى‏که در کار حدیث گذشته از شوق و علاقه، تبحر و سابقه و تجربه نیز دارند، این مژده را مى‏دهد که به حصول این خواسته‏ها و نیازها در امر حدیث به تدریج نزدیک خواهیم شد. انشاءاللَّه تعالى...»

۱۲ . رئیس دانشکده علوم حدیث

آیة‏اللّه‏ رى‏شهرى در کنار فعالیت‏هاى اجتماعى ، به کار تحقیق و تألیف نیزاشتغال داشته و دارد . وى همچنین مدیر مسئولى نشریات چندى را نیز به عهده دارد ، که عبارت‏اند از :

علوم حدیث ، حدیث زندگى(ویژه جوانان) ، علومالحدیث(عربى) و میقات الحجّ(عربى) .