کلمه عبور :
رمز عبور :
رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث موسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث از تدوین مجموعه‌‏ها و دانش‏نامه‏‌هاى روایى با موضوعات خاص یا عام بر محور مکتب اهل بیت(ع) و با استفاده از احادیث دیگر مکاتب اسلامی، خبر داد.
دانشنامه روایی تدوین می‌شود
منبع
کلیدواژه‌ها:

حجت‌‌الاسلام والمسلمین سید محمد کاظم طباطبایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به تاسیس موسسه دارالحدیث در سال ۷۴ اظهار داشت: در ساختار مؤسسه علمى فرهنگى دارالحدیث، بخش آموزش حدیث در قالب دانشگاه قرآن و حدیث طراحى شده است.
وی خاطرنشان کرد: پژوهشکده علوم و معارف حدیث حمایت از ارتباط‏هاى علمى و پژوهشى را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده و این سیاست را همواره از طریق معاونت پژوهشکده دنبال کرده است.
رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث ادامه داد: این ارتباط‏ها در قالب دیدار و ملاقات پژوهشگران دیگر مراکز علمی و پژوهشی با پژوهشگران پژوهشگاه قرآن و حدیث در حال پیگیرى است.
وی با اشاره به ارتباط پژوهشکده علوم و معارف حدیث با پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: نیازهاى دو جانبه پژوهشى و آموزشى دو مرکز در چند سال اخیر سبب انعقاد تفاهم‏نامه همکارى میان مسئولان دو مرکز شده است که بر اساس این تفاهم‏نامه همکارى‏هاى پژوهشى در حوزه‏هاى جامعه‏شناسى و روانشناسى در حال جریان است و همچنین دارالحدیث آموزش‏هاى حدیثى را براى پژوهشگران پژوهشگاه برگزار می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: تهیه نرم‏افزارهاى حدیثى و نرم‌افزارهاى مورد نیاز کنگره‏ها از جمله نیازهایى بوده که در ارتباط این مرکز با مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى به ثمر نشسته است.
رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث عنوان داشت: ارائه دیدگاه‏هاى پژوهشى و فراگیر شدن مسائل و مباحث حدیثى در حوزه، پژوهشکده را بر آن داشت که سلسله نشست‏هاى علمى‏ را طراحى و اجرا کند.
وی یادآور شد: این نشست‏ها در مراکز مهم حوزه برگزار شد که در قالب آنها فعالیت‏هاى حدیث‏پژوهان و نیز موضوعات و میدان‏هاى جدید پژوهش‏هاى حدیثى را براى حوزویان مطرح شد.
حجت‌‌الاسلام والمسلمین طباطبایی عنوان داشت: استقبال مناسب فضلا و طلاب از نشست‏هاى علمى گویای توفیق در فعالیت علمى بوده است.
وی خاطرنشان کرد: گروه دانشنامه‌نگاری به سه گروه جانبی فقه و حقوق، کلام و عقاید، سیره و تاریخ تفکیک شده است.
رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث عنوان داشت: نیاز به مطالعه همه منابع و اسناد موجود در هر پژوهش علمى، ایجاب مى‏کند تا تمام این اسناد و منابع در یک مکان گردآورى، تدوین و دسته‌بندى شود.
وی خاطرنشان کرد:‌ گروه دانشنامه‏نگارى براى تسهیل دستیابى به همه روایات یک موضوع و یارى رساندن به تحقیقات کاربردى، وظیفه تدوین و سامان دادن این مجموعه‏ها را به عهده دارد. همچنین تحلیل چکیده نویسی و نتیجه گیری نهایى از روایات و حل تعارض‏ها و ابهام‏ها مى‏پذیرد که بنیان اصلى فقه الحدیث است.
وی یادآور شد: تدوین مجموعه‏ها و دانش‏نامه‏هاى روایى با موضوعات خاص یا عام، اعم از احادیث مکتب اهل بیت(ع) و دیگر مکاتب اسلامی، تهیه شناسنامه حدیث، پشتیبانى از سایر بخش‏هاى مرکز در راستای تحقیقات کاربردى آنها، بسترسازى براى فعالیت‏هاى افراد و گروه‏هاى مستقل در این زمینه و تسهیل دستیابى به احادیث مورد نظر در جوامع و کتاب‏هاى روایى از اهداف گروه دانشنامه‌نگاری است.
رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث مقدمات اجراى طرح تدوین شناسنامه حدیث، تهیه فهرست‌‏ها و معجم‌های گوناگون براى جوامع روایى به منظور تسهیل دستیابى به آنها و استخراج روایات از مصادر و منابع اولیه حدیث در موضوعات مختلف را از وظایف دیگر گروه دانشنامه‌نگاری ذکر کرد.

تاریخ خبر :
1393/3/4
آخرین بروزرسانی :
1393/3/4