کلمه عبور :
رمز عبور :
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام گفت: هرکس مسئولیت خطیرتری دارد به معنویت نیازمندتر است.
هرکس مسئولیت خطیرتری دارد به معنویت نیازمندتر است
منبع
کلیدواژه‌ها:

.

 

پایگاه حدیث نت، به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری در دیدار رئیس دادگستری، دادستان و جمعی از قضات شهرستان ری با بیان اینکه در زندگی کاری هر چه کار و مسئولیت انسان سنگین‌تر باشد نیاز به معنویت بیشتر است، خاطرنشان کرد: هر چه مسئولیت خطیرتر باشد نیاز به جلا دادن به دل بیشتر است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام به بیان نکاتی در باب اهمیت استغفار پرداخت.

وی در ادامه با اظهار امیدواری نسبت به اینکه علیرغم افزایش فشارها بر کشور، بتوان کار بهتری را با هزینه کمتر ارائه کرد، گفت: امیرالمؤمنین( ع) جمله‌ای دارد خطاب به یکی از یاران خویش به نام «صعصعه»؛ که وقتی که حضرت به عیادتش رفته بود به او فرمود (البّته حضرت امیر(ع) اگر از یک نفر تعریف کند معلوم می‌شود که خیلی خوب است که از او تعریف کرده است) فرمودند: «اَنتَ خَفِیفُ المَؤنه وَ کَثِیرُ المَعُونَه ». تو کم خرج و پرکار هستی. حضرت کسی را و به قولی کارگزاری را می‌پسندد که برای نظام هزینه‌اش کم باشد و بهره‌اش زیاد. نظام علوی یعنی این. چنین چیزی مورد پسند حضرت علی(ع) است.

وی در ادامه این جلسه با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص)، گفت: پیامبر(ص) می‌فرمایند: «إنّ للقلوب صدأ کصدأ النُجاس فاجلُوها بالاستغفار؛ دلها همانند مس زنگار می‌گیرند، پس با استغفار و جلاخواهی آن را جلا دهید.» این یک رهنمود معرفتی، تربیتی، اخلاقی و عملی بسیار مهمی‌ است که خود پیامبر(ص) این رهنمود را شخصاً عمل می‌کرد؛ هرچند که تفاوت استغفار ما با رسول گرامی(ص) قابل محاسبه نیست.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان اینکه یکی از نیازهای جدی ما که در کارمان هم خیلی مؤثر است نورانیت و معنویت دل است، عنوان کرد: یکی از چیزهایی که به دل انسان معنویت می‌دهد، روح را جلا می‌دهد، روح را صفا می‌دهد، روح را صیقلی می‌کند، استغفار است. اینطور هم نیست که بگوییم ما نیاز به استغفار نداریم توبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ؛ اى مؤمنان همگى به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید».

وی افزود: همه نیاز دارند از کامل‌ترین انسان‌ها که رسول گرامی(ص) است تا امثال بنده که بارمان سنگین است، همه نیاز داریم. در این روایت حضرت می‌فرمایند دل به طور طبیعی زنگار می‌گیرد، تیرگی می‌گیرد و راه برطرف کردن تیرگی استغفار است. هرچه انسان بیشتر استغفار کند و حقیقتاً استغفار کند، دل جَلای بیشتری می‌گیرد. در روایاتی که از نظر سند هم عالی و معتبر و صحیح هستند، آمده است که پیامبر اکرم(ص) روزی ۷۰ بار استغفار می‌کردند. یک روایت هم هست که شبانه‌روزی ۱۰۰ بار استغفار می‌کردند؛ با اینکه پیامبر(ص) پاک بودند، معصوم بودند، مصون از گناه بودند.

آیت‌الله ری‌شهری در بین اینکه چرا پیامبری که گناه نداشت استغفار می‌کرد؟ به روایت دیگری اشاره کرد و گفت: در روایت آمده که «انه لَیُغانُ علی قلبی و انّی لاستغفرالله فِی کلِّ یوم مأة مرّه» گاهی دلم تیره می‌شود تاریک می‌شود و به همین خاطر روزی ۱۰۰ مرتبه استغفار می‌کنم.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام، با اشاره به این مطلب که این تاریکی از چیزهایی است که «مقول‌ به تشکیک» است، اظهار کرد: این به این معناست که تاریکی کم و زیاد دارد. حتی انسان همین مقدار که توجهش از خدا قطع می‌شود، همین قدر دل انسان تاریک می‌شود؛ تا انسان توجه به خدا پیدا می‌کند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام، ادامه داد: «ذکر نور است» با ذکر دل انسان نورانی می‌شود، با صفا می‌شود. همین قدر که پیغمبر مجبور است با امثال ماها صحبت بکند یا بنشیند غذا بخورد و یا توجه به مسائل مادی پیدا می‌کند همین مقدار که از آن اوج پایین می‌آید، اینجا استغفار می‌کند تا اینکه دوباره برگردد به نقطه بالاتر و یا به همان نقطه برگردد.

آیت‌الله ری‌شهری با بیان اینکه در زندگی کاری هر چه کار سنگین‌تر باشد نیاز به معنویت بیشتر است، خاطرنشان کرد: هر چه مسئولیت خطیرتر باشد نیاز به معنویت بیشتر است، نیاز به جلا دادن به دل بیشتر است.

وی در بیان ارزش قضاوت عنوان کرد: قضاوت کار بسیار شریفی است. هم ارزش آن بالاترین ارزش است؛ خلافت الله است، هم خطرش خیلی زیاد است؛ برای اینکه آن ارزش تأمین شود و خطرش کاسته شود باید معنویت تقویت بشود.

آیت‌الله ری‌شهری با اشاره مجدد به این مطلب که یکی از مهمترین عوامل معنویت استغفار است، استغفار در زمان سحرگاه را مورد تأکید قرار داد و گفت: من آن موقع که در مسئولیت‌هایی بودم، به دوستانمان که مسئولیت سنگینی هم داشتند می‌گفتم شما برای اینکه بتوانید از عهده این مسئولیت بر بیایید، شبها نماز شب‌تان ترک نشود. یعنی کاری کنید که اُنس با خدا داشته باشید؛ چراکه سبب می‌شود انسان بتواند در روز از آن آثار سوئی که ممکن است در کار داشته باشد مصون بماند و کارش را بهتر انجام بدهد و این امانتی که خداوند به دست من و شما سپرده است، سالم‌تر بماند و امانتدار بهتری باشیم.

در ابتدای این دیدار گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات قضایی صورت گرفته در شهرستان ری ارائه شد.

 

تاریخ خبر :
1393/2/4